O vyšetření

Vydáno dne 18. 01. 2015 (6689 přečtení)

Chci jen terapii. Je vyšetření nutné?

Ano, před každou terapií je nutné nejprve udělat vstupní vyšetření. Pomůže nám lépe rozeznat Váš problém, šetříme tím i Váš čas. Navíc máme dokonce povinnost vyšetření před první terapií provést.

Jak je vyšetření dlouhé?

Délka vyšetření se odvíjí od toho, k čemu má vyšetření sloužit, co má objasnit. Při běžném vyšetření klinickým psychologem zjišťujeme základní rysy osobnosti a výkonové složky. Takové vyšetření trvá 2,5 až 3 hodiny. Přibližně stejně dlouhé je také vyšetření řidičů nebo uchazečů o zbrojní pas. Kratší může být například kontrolní vyšetření, kdy hodnotíme již jen o konkrétní daný problém, který nás zajímá.

Délka vyšetření také závisí na mnoha okolnostech: Na únavě pacienta, na jeho schopnostech, onemocnění, tempu, vyladění, věku, ale také na zvolených metodách.

 

Jaké metody se používají?

Každá problematika si žádá specifický přístup a podle toho volíme metody vyšetření. Neexistuje univerzální metoda pro všechny pacienty a všechny účely.

 

Jak tedy takové vyšetření vlastně probíná?

Vyšetření probíhá v ustáleném schématu, kdy nejprve je provedena administrativa, založení nového pacienta do počítače a kontrola osobních údajů, pojištění apod. Následuje odběr anamnézy (povídání o nemocech, rodině atd.) a krátký rozhovor o problému, který pacienta přivádí.

Pak psycholog zvolí vyšetřovací metody, které budou pro daný případ nejvhodnější a vysvětlí pacientovi postup.

 

Kdy se dozvíme výsledky?

Výsledky použitých metod psycholog vyhodnocuje poté, co již pacient odešel - mnohdy i několik hodin. Proto je s nimi může seznámit až při další návštěvě, kterou si spolu domluví.

 

K čemu výsledky slouží?

Z výsledků dá psycholog dohromady zprávu o vyšetření. Tato zpráva poslouží jako výchozí bod při následující terapii u nás, nebo jako zpětná informace pro odesílajícího lékaře o stavu jeho pacienta. Odesílají lékař má na zprávu z vyšetření nárok ze zákona.

 

Nemůže výsledky někdo zneužít? Nedozví se to u mě v práci?

Ne, jsme zdravotnické zařízení a jsme vázání lékařským tajemstvím. Také odesílající lékař, který se dozví výsledky vyšetření ze zprávy je vázán stejným tajemstvím. Jeho porušení by bylo trestné. Třetí osoba nemá k výsledkům vyšetření přístup.

Nepřeje-li si pacient sdělovat podrobnosti o svých problémech ani ošetřujícímu lékaři, respektujeme tuto skutečnost a do zprávy zahrneme pouze výsledek vyšetření. Výsledky a průběh péče nesdělujeme ani Vašim rodinným příslušníkům, pakliže k tomu nedáte svolení. Výjimku tvoří péče o děti a o nesvéprávné osoby, kdy výsledek sdělujeme jejich zákonnému zástupci. Také škole či pedagogicko psychologické poradně zasíláme výsledky jen po písemném souhlasu rodičů nezletilého pacienta.

 

Dostanou se na vyšetření i vozíčkáři?

Ano, do naší ambulance existuje bezbarierový přístup (nájezdní plošina do budovy a výtah v budově). Vozíčkáři a tělesně hendikepovaní lidé jsou u nás běžně v péči.

 

Na co nezapomenout?

Vyšetření trvá až 3 hodiny, neplánujte si na tu dobu jiné aktivity. S sebou si přineste brýle či naslouchadlo, pokud je nosíte. Přijďte včas - termín a hodina je vyhražen pro vás. Přijďte odpočatí a pokud užíváte léky, které tlumí, vynechejte ranní dávku v den vyšetření - je-li to možné. Vzhledem k délce vyšetření je výhodné vzít si s sebou nějaký nápoj, diabetici by neměli zapomenout na malou svačinu.

 

Byl-li někdo z Vaší rodiny již u nás v péči, upozorněte nás na to. Umožní nám to lepší orientaci při řešení Vašeho problému.

 

Prosba na závěr!

Pokud zjistíte, že se z jakéhokoliv důvodu nemůžete na vyšetření dostavit, telefonicky se prosím co nejdříve omluvte! Není problém domluvit jiný termín. Pokud tak neučiníte a nedostavíte se k vyšetření, zablokujete ambulanci na několik hodin - termín již nevyužije nikdo jiný! V takovém případě Vám již nový termín nemusí být poskytnut!

 

MUDr. PhDr. Luděk Dvořák


Související články:
Péče (18.01.2015)
Kolik zaplatíte? (17.01.2015)
Pořádáme nácviky relaxace (17.01.2015)
Péče klinického psychologa (17.01.2015)
Pravidla zdejší diskuze (10.04.2008)
Vyšetření řidičů (25.03.2008)
Regulační poplatky (20.03.2008)
[Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5
| Autor: Luděk Dvořák | Informační e-mailVytisknout článek
Created in phpRS - by maxihaf & marty © 2008.