Diskutovna

Toto místo je určeno pro vzájemnou výměnu zkušeností mezi nejširší veřejností. Nejde o "poradnu po internetu", naopak: na jakýkoliv dotaz může odpovědět či přidat svůj názor kdokoliv, kdo k němu má co říci! Na všechny dotazy tedy odpovídat nebudeme. Nicméně občas se do diskuze zapojíme také.

Registrovaný čtenář může pokládat jakékoliv dotazy na téma psychologie a psychiatrie, pokud dodrží pravidla slušné diskuze.

MUDr. PhDr. Luděk Dvořák

Přehled kategorií
 - Duševní poruchy
  - Je lékařka povinna mi dát dopo

 

AutorPříspěvky
rowynka
1 příspěvek 

Vloženo 05.10.2015 10:36:17  

Dobrý den, mám dotaz - před pár dny jsem byla za svou obvodní lékařkou s tím, že ač tomu příliš nerozumím, mám u sebe podezření na deprese a mám sebevražedné myšlenky/sklony a prosila jsem ji o doporučení k psychologovi. Ona mi ho odmítla napsat s tím, že psychologa nepotřebuji a pokud ho i.přes to chci, ať si ho zaplatím. Chci se tedy zeptat, zda je to jen můj osobní pocit nebo zda to takto opravdu být nemá? Totiž, pokud toto nejsou důvody k doporučení, co tedy? A taky se chci zeptat, zda všichni psychologové potřebují doporučení?
Předem děkuji za odpověď.
L. Dvořák
38 příspěvků 

Vloženo 05.10.2015 16:12:04  

Dobrý den i Vám,
přestože jsme za doporučení specialisty nebo praktického lékaře vděční, není pro zahájení péče klinického psychologa již dnes (oproti dřívějšku) bezpodmínečně nutné. Spolu s psychiatrií se jedná o jediné obory, kde byla tato povinnost (právě z těchto důvodů, které popisujete) zrušena. Praktický lékař nemá možnost sám posoudit, zda je či není taková péče vhodná, nemá k tomu odpovídající prostředky a znalosti. O tom, jestli je nebo není péče psychologa indikována a bude tudíž zahájena, rozhoduje psycholog na základě vstupního vyšetření. Obraťte se tedy na příšlušné pracoviště s žádostí o toto vyšetření - a připravte se (bohužel) na značné čekací lhůty. Je-li Váš problém akutní, nepodceňujte jej a obraťte se na spádovou psychiatrii, která Vám může pomoci rychleji.
AutorPříspěvky
Created in phpRS - by maxihaf & marty © 2008.