Diskutovna

Toto místo je určeno pro vzájemnou výměnu zkušeností mezi nejširší veřejností. Nejde o "poradnu po internetu", naopak: na jakýkoliv dotaz může odpovědět či přidat svůj názor kdokoliv, kdo k němu má co říci! Na všechny dotazy tedy odpovídat nebudeme. Nicméně občas se do diskuze zapojíme také.

Registrovaný čtenář může pokládat jakékoliv dotazy na téma psychologie a psychiatrie, pokud dodrží pravidla slušné diskuze.

MUDr. PhDr. Luděk Dvořák

Přehled kategorií
 - Léčba (psychoterapie)
  - psychoterapie obecně

 

AutorPříspěvky
Nella
1 příspěvek 

Vloženo 09.12.2009 22:46:09  

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je v budoucnu někde uváděno, že člověk navštěvoval psychologa/psychiatra. Také kdy psychologa/psychiatra navštívit? Mám někdy pocit, že potřebuji pomoc. Mívám noční můry a pocit selhání. Na druhou stranu jsou asi lidé kteří mají větší problémy. Tak bych jen chtěla vědět jak člověk pozná ten čas kdy někam zajít? Děkuji
L. Dvořák
38 příspěvků 

Vloženo 14.12.2009 08:48:01  

Dobrý den i Vám, o návštěvě ordinace klinického psychologa nebo psychiatra ví ten, kdo Vás k němu poslal, protože dostává zpětnou vazbu v podobě zprávy. Ten je ovšem vázán lékařským tajemstvím. Máte však možnost vyžádat si, aby kompletní zpráva zasílána nebyla (resp. pak je zasláno jen stručné sdělení, že jste u nás v péči). Pokud byste si přála absolutní utajení, musela byste přijít bez doporučení, ovšem to znamená součastně i nemožnost využít zdravotní pojištění - musela byste zdejší péči hradit sama.
Alena
1 příspěvek 

Vloženo 11.01.2010 21:43:13  

Dobrý den,chtěla jsem se zeptat.Nevím jak to napsat.Mám hrůzu z jízdy autem.Nebojím se po městě ale do jiného města mi to dělá velké problémy.Nedokážu se byt jen o tom bavit hned brečím i ted když o tom píši brečím.Chtěla bych Vás navštívit ale připadám si jako hysterka a slaboch.Jsem po těžké autonehodě 13.8.09 a od té doby se snažím to zvládnout.Vím že to sama nedokážu ale nechci aby o tom manžel věděl(zatím) pokud bych chodila k Vám.Je to možné?Musím mít doporučení od obvodního lékaře nebo mohu přijít sama od sebe?Moc děkuji za odpověd.
Opraveno 11.01.2010 21:46:31
L. Dvořák
38 příspěvků 

Vloženo 11.01.2010 22:55:01  

Dobrý den či večer i Vám, strach z jízdy dopravním prostředkem je přirozená reakce na autonehodu. Záleží jen na Vás, zda na problému chcete pracovat. Manžel nemusí o Vaší návštěvě zde vědět, ale nebývá běžné, že by partner něčí pomoci bránil - a spíše by bylo vhodné, je-li do terapie zapojen aktivně i on. Doporučení samosebou mít nemusíte, ale připravujete se tím o možnost mít péči hrazenou pojišťovnou.
peggy
1 příspěvek 

Vloženo 05.11.2010 13:41:06  

Dobrý den,
měla jsem mírné psychosomatické potíže, spíše splín na duši,lékař mě odeslal k psychiatrovi,který mi nasadil léky. Hned jsem si o problému začala povídat s okolím, je mi podstatně lépe a zatím jsem léky nezačala brát. Cítím, že by mi spíše než farmakologická léčba pomohl pohovor, ale psychiatr se ke mě zachoval v tomto velice nepříjemně. Nechtěl připustit, že člověk může mít jen momentální splín, podpořený únavou, že více pomůže "pohladit duši". A protože jsem u psychiatra, on ani obvodní lékař mi nechce dát další doporučení k psychologovi. Je možné přesto přijít k Vám a využít možnosti hrazení pojišťovnou? Děkuji za odpověď.
Opraveno 05.11.2010 13:43:49
L. Dvořák
38 příspěvků 

Vloženo 05.11.2010 14:17:49  

Dobrý den,

Nerozumím tomu, proč Vám psychiatr či praktický lékař nechce doporučení dát - nestojí je to nic kromě asi půl minuty času. Jiná omezení (ani od pojišťovny) nemají a nejsou finančně ani jinak limitováni.

Je pravda, že zejména mezi starší generací lékařů stále přetrvává biologický pohled na příčinu nemocí. Mají k tomu důvod - byli tak vychováni na lékařských fakultách. Mnozí z nich pak "neposílají" svoje pacienty k psychodiagnostice či psychoterapii ani ve zjevně indikovaných případech. Naproti tomu je mezi lékaři mnoho takových, kteří již o psychosomatice něco vědí... Je to vidět zejména právě u regionálních praktických lékařů a psychiatrů - někteří žádají pro svoje pacienty tuto péči velmi často, jiní vzácně a někteří vůbec - buď ji pacientovi nenabídnou, nebo - v horším případě doporučení napsat odmítnou.


jistě je možné přijít k nám i ve Vašem případě. Pravidla jsou ale aktuáně bohužel taková, že doporučení mít musíte. Nicméně vystavit jej může kterýkoliv specialista, tj. neurolog, gynekolog, gastrolog... Věřím, že si cestu najdete. Přeji hezký den!
asd
1 příspěvek 

Vloženo 16.11.2010 00:36:58  

Príjemný deň,

hľadám kvalitného psychológa/psychiatra na kognitivno-behavioralnom zaklade. Neviete kde mozem zohnat oficialny zoznam kbt psychoterapeutov v Brne?

Podla nasledujuceho odstavca su celkom 3 spolocnosti zaoberajuce sa treningom KBT terapeutov. Neviete ake su medzi nimi rozdiely a ktore udrzuju zoznamy KBT psychoterapeutov?

"V České republice se začala kognitivně behaviorální terapie rozvíjet až po roce 1991, kdy byla založena Česká společnost KBT a kdy začal probíhat první, tehdy dvouletý výcvik v KBT. V roce 1993 byl založen Institut KBT v Praze pod vedením MUDr. J. Zbytovského a PhDr. J. Kaněrové. Tento institut poskytuje výcvik v KBT do současné doby.

Vzhledem k tomu, že množství zájemců o výcvik v KBT stále narůstá, byl v roce 2004 založen nový pětiletý výcvikový program, který organizuje ODYSSEA – Mezinárodní institut KBT. Bližší info naleznete na www.kbtinstitut.cz"


Ďakujem moc za odpoveď.
L. Dvořák
38 příspěvků 

Vloženo 16.11.2010 09:41:15  

Dobrý den,
bude nejlepší, když se obrátíte přímo na zmiňovaný institut, kde Vám patrně poradí nejlépe. V naší ordinaci jsme zaměřeni na psychodynamickou a hlubinnou terapii.
lady.sam
1 příspěvek 

Vloženo 31.03.2011 13:32:22  

Dobrý den pane doktore, ukončila jsem u vás terapii v říjnu loňského roku, cca tři čtyři měsíce to bylo v pořádku, nyní mě ale opět trápí "úzkostné pocity" jako špatné dýchání, třes těla, neschopnost komunikovat v danou chvíli.. Moc mě to trápí, můžete mi prosím poradit? Začít k Vám opět docházet (potřebuji zase doporučení)? Děkuji moc, s pozdravem Veronika
Lucie
1 příspěvek 

Vloženo 09.07.2012 21:40:48  

Dobrý den,
mám 4 roky pritele a jsme na vážkach zda od sebe odejit a zacit nekde jinde s nekym lepsim,mám fakt blbej pocit ze za vse muzu ja proc si nerozumime(on to taky tak vidi) nejhorsi je ze jsme planovali deti atd. mam divny stavy uzkosti mam pocit ze ten rozchod nedam jsem na tom vztahu dost zavisla citove a to je to nejhorsi potrebovala bych se od toho vztahu odpoutat.jde mi o to zda se tohle dá řesit nejakym sezenim popř.ráda si vyslechnu radu zkušenejsich.Díky
L. Dvořák
38 příspěvků 

Vloženo 09.07.2012 22:06:49  

Dobrý den i Vám,
pro Vás i pro všechny ostatní přispěvatele do diskuze platí: Máte-li pocit, že jste "v koncích" a řešíte nějaký problém, se kterým si nevíte rady a zvažujete psychoterapii - objednejte se na výše uvedeném tel. čísle u naší asistentky. Po úvodním vyšetření a pohovoru s psychologem bude jasné, je-li povaha Vašeho problému taková, že se dá řešit psychoterapií. V opačném případě Vás psycholog nasměruje jiným směrem.
David
1 příspěvek 

Vloženo 12.08.2012 12:27:30  

Dobrý den, nevím zda-li je můj dotaz ve správné kategorii, ale doufám, že i tak dostanu odpověď. Měl bych zájem o docházení k psychologovi,ale každý všední den pracuji do 16:30 a většina psychologů v okolí je tudíž pro mě zapovězená. Ve svých ordinačních hodinách máte, že je možnost Vaší terapie i později.Chtěl jsem se zeptat jestli to platí i v případě dlouhodobější spolupráce, kdy bych se nemohl dostavovat dříve než v 16:45.Velmi děkuji za případnou odpověď
L. Dvořák
38 příspěvků 

Vloženo 12.08.2012 21:44:57  

Dobrý den,

nevím, jaké povahy jsou Vaše obtíže, pro které hledáte terapeuta. Nicméně obracíte-li se na pracoviště klinické psychologie, předpokládám, že máte obtíže zdravotního rázu, ať už tělesné, nebo duševní. Naše pracoviště patří mezi zdravotnická zařízení, jsme tudíž oprávněni podepisovat propustky ze zaměstnání a zaměstnavatel je ze zákona povinen Vás na vyšetření nebo terapii uvolnit. Většina pacientů tudíž tento problém řeší takto.

Je-li ve Vašem případě terapie skutečně indikována se odvíjí od vstupního vyšetření. Hodina vyšetření a případných terapií se pak domlouvá podle možností konkrétního psychologa a podle Vašich možností. O volných termínech a hodinách u našich jednotlivých terapeutů se můžete informovat u naší asistentky (tel. 775 990 323).
bdělá
1 příspěvek 

Vloženo 15.10.2017 11:49:09  

Dobrý den:-) chodím už nějakou dobu na terapii a jsem velmi spokojená, ale stalo se něco úplně nesmyslného. Odpusťte to vyjadřování, vzhledem k mému věku asi neadekvátnímu....jde o to, že se mi hrozně líbí můj terapeut, přitahuje mě...netrvá to dlouho, neumím si to vysvětlit, trápí mě to, protože na něj musím často myslet.
Vím, že je to nepřípustné, ale měnit terapeuta nechci, protože moje city nemají žádné racionální vysvětlení. Dá se "to" nějak překonat? navíc se cítím hrozně trapně...
Děkuji za odpověď
L. Dvořák
38 příspěvků 

Vloženo 15.10.2017 13:57:47  

Dobrý den,

díky za zajímavý příspěvek do diskuze. Při psychoterapii se vytváří mezi pacientem a terapeutem terapeutický vztah, ve kterém mají svoje místo emoce nejrůznějšího druhu (kladné i záporné) a nejrůznější fantazie, včetně sexuálních. Klient může svého terapeuta milovat, ale může jej i nenávidět, může si jej idealizovat, nebo jej devalvovat. Může o tom všem sám snít, ale může to i vyjádřit přímo. Během procesu dochází k emoční vzájemnosti, která usnadňuje komunikaci, ale která je i terapeuticky využitelná.

Tento jev se označuje jako přenos. Klient přenáší na terapeuta svoje pocity, které ale terapeutické situaci neodpovídají. Tyto pocity a vztahy nepramení z přítomné situace a nejsou reakcí na skutečnou osobu psychoterapeuta, ale opakují něco, co se vyskytlo v minulosti klienta.

Popsala jste něco, co se stává v terapii velmi často. Ba troufnu si tvrdit, že má-li být terapie účinná, bez určité formy a míry přenosu se neobejdeme.

Chcete-li, svému terapeutovi o tom povězte. Je-li dobrým terapeutem, měl by toto sdělení unést a využít ve Váš prospěch.
Martinam
1 příspěvek 

Vloženo 31.10.2017 11:30:55  

Dobry den,
Poslední tři měsíce mě trápí úzkost a deprese. Celý den můžu být vpohodě, ale pak jak když mě přejede vlak a mám šílené nálady. Probrečim celý den a noc, v hlavě se mi točí hrůzné myšlenky, přijdu si neschopná, mám pocit, že jsem úplně k ničemu, nikdo o mě nestojí, cítím se sama a nepochopena. Přestala jsem fungovat, jsem neustále unavena a bez nálady, špatně spím a k tomu mě provází bolesti zad. Mám pocit, že už to sama nezvládnu, ale nedokáži se se svým problémem obrátit na své blízké, protože mám pocit, že mě nepochopí, protože z čeho já tak můžu mít deprese, když mám spokojený život a vše. Mám šílený strach ze samoty, nedokáži ani sama spát a to mě provází již od dětství, ale neumim si odůvodnit proč to tak je. Před čtyřmi lety jsem se rozhodla navštívit psychologa, ale k rychlé pomoci byl při ruce jen psychiatr, který mi předepsal lehčí antidepresiva. Bohužel ale tohle pro mě nebylo řešení, být v útlumu bez nalezení příčiny, a léky jsem odmítla. Po krátké době jsem zase měla klidnější období, teď se mi však úzkosti vrátily a přijdou mi intenzivnější. Propadám strachu, a nevím už co dál. Několikrát v záchvatu breku jsem vyslovila, že už tu nechci byt. Tyhle myšlenky mě děsí, a okamžitě mě vrací zpet do reality, protože takhle to opravdu nechci a nikdy bych si neublížila. Proto jsem se rozhodla, ze bych se měla dostavit na terapii a o problému mluvit s někým, kdo mi dá objektivní názor na věc a pomuze mi najit mé dobré stránky. Zajímalo by mě tedy, jak dlouho trvá čekací doba? Je lepsi prijit s doporučením od praktického lékaře? Předem dekuji za odpoved.

L. Dvořák
38 příspěvků 

Vloženo 31.10.2017 11:58:17  

Dobrý den,
rozhodně doporučuji nenechat "věci uležet", ale vyhledat odbornou pomoc. Jako optimální se ukazuje kombinace léků a psychoterapie. Antidepresiva určitě netlumí, tedy buď Vám psychiatr nenabídl antidepresiva (ale jiné léky), nebo došlo k nedorozumění ohledně jejich účinku. Jinak základní psychofarmaka Vám může napsat i Váš praktický lékař.

Na našem pracovišti se na psychoterapii aktuálně čeká až půl roku. Proto doporučuji poohlédnout se jinde. Samozřejmě Vás můžeme do čekací listiny zapsat, objednáte-li se (optimálně e-mailem, viz záhlaví webu).

Doporučuji též prostudovat sekce "Vše o terapii" a "Vyšetření pacientů", kde najdete odpovědi na nejčastější otázky ohledně péče u nás.
petrnovak
1 příspěvek 

Vloženo 27.04.2018 15:55:30  

Ahoj, když máš pocit, že bys to potřebovala tak tam zajdi. Není za co se stydet. Koukni sem http://www.ustavprava.cz/blog/2017/11/dobry-psycholog-pomuze-akutni-nouzi-pri-hl edani-cesty-kudy-kam/
Je to tady hezky vysvetleny.
Rozhodně stojí za to ta, aspon jednou dojít.
AutorPříspěvky
Created in phpRS - by maxihaf & marty © 2008.